Zapraszamy pracowników usług pozamedycznych (fryzjerów, kosmetyczki, tatuażyści) oraz sektora ochrony zdrowia na szkolenia w zakresie prewencji HCV
17.11.2014r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH oraz Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął cykl szkoleń w ramach Projektu 5 pt. „Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV)”, realizowanym w ramach Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
W ramach Projektu w latach 2014 i 2015 na terenie 11 województw odbędzie się 55 szkoleń dedykowanych pracownikom sektora usług pozamedycznych, wykonujących zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek (tj. salonów kosmetycznych, tatuażu, studiów fryzjerskich) oraz 22 szkolenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia.
Na stronie www.szkoleniehcv.pzh.gov.pl znajduje się lista kursów wraz z adresem i terminem ich realizacji. Wystarczy wejść, wybrać miasto, dogodny termin i zarezerwować miejsce. Szkolenia są finansowane ze środków Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Serdecznie zapraszamy!
Realizacja szkoleń Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” ma na celu:
• Zwiększenie skuteczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń krwiopochodnych (HCV, HBV, HIV) w Polsce, poprzez pogłębienie wiedzy personelu w zakresie czynników ryzyka i dróg szerzenia tych zakażeń
• Doskonalenie umiejętności personelu w zakresie prewencji zakażeń krwiopochodnych w trakcie wykonywanych procedur
• Zwiększenie świadomości w zakresie problemu wirusowego zapalenia wątroby typu C i zakażeń wirusem HCV.
Na stronie www.hcv.pzh.gov.pl dostępny będzie również program e-learningowy http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/platforma-e-learningowa-1, gdzie będą umieszczane i aktualizowane materiały edukacyjno-szkoleniowe. Dzięki e-learningowi każdy zainteresowany będzie mógł nie tylko zdobyć potrzebną wiedzę o HCV, niezbędną do bezpiecznego wykonywania codziennych czynności w pracy, ale także przejść test i otrzymać certyfikat. Zaś lekarze będą mieli możliwość otrzymania punktów edukacyjnych.
O HCV:
Na świecie Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), jako ta, która wymaga najwięcej uwagi i podejmowania działań edukacyjnych, mających na celu jak najszybsze podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństw. Ta cicha epidemia zbiera takie samo żniwo jak HIV/AIDS…
W Polsce Prowadzony od 2012 r. ogólnopolski Program „Zapobieganie zakażeniom HCV” jest pierwszym, kompleksowym programem, opracowanym w celu zwiększenia efektywności zwalczania zakażeń HCV w Polsce. Składa się z pięciu, powiązanych ze sobą projektów, i zakończy się w 2016 r. Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV’ (wirusowe zapalenie wątroby typu C), współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia, a koordynowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.
Ważne informacje
• Często chorzy dowiadują się za późno o tym, że są zakażeni HCV – zazwyczaj dopiero, gdy diagnozuje się marskość wątroby lub nowotwór, a jedynym ratunkiem jest przeszczep. Wszystko to przez niespecyficzne objawy choroby, ale także wieloletni okres bezobjawowy. Zdarzają się także przypadki ostrych natychmiastowych objawów, ale jest ich zdecydowanie mniej.
• Im wcześnie się zdiagnozuje HCV tym lepiej. WZW C można leczyć – dzięki temu nie musimy czekać do ostatecznej fazy czyli do marskości wątroby, czy nowotworu.
• Niestety przeciwko HCV nie ma szczepionki…
• …Ale wiedza o HCV i świadome zachowania pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia oraz jak najwcześniej zareagować na objawy, które mogą świadczy o zakażeniu HCV. Dlatego WHO angażuje się, by prowadzić edukację.
• Zapraszamy na stronę: www.hcv.pzh.gov.pl:
KONTAKT:
• Kierownik Projektu: dr n. med. Anita Gębska-Kuczerowska,
akuczerowska@pzh.gov.pl
• Specjalista ds. promocyjno-szkoleniowych: Małgorzata Znyk, mznyk@pzh.gov.pl
• Specjalista ds. promocyjno-szkoleniowych: Lidia Rakow, lrakow@pzh.gov.pl