W toku realizacji Projektu 1, pt. „Usprawnienie diagnostyki HCV, oszacowanie występowania HCV w populacji ogólnej oraz analiza czynników związanych z występowaniem HCV”, zrekrutowaliśmy już ponad 20 tysięcy losowo wybranych pacjentów.
Ze względu na duże zainteresowanie Projektem zarówno wśród JPOZ, jak i również samych pacjentów, podjęliśmy decyzję o wykonaniu dodatkowych 3 tys. badań.
Z puli pacjentów włączonych do badania, do tej pory przebadano 99% osób. Dotychczasowe wyniki wskazują, że rozpowszechnienie przeciwciał anty-HCV w populacji ogólnej wynosi 1,1%, natomiast odsetek osób zakażonych HCV jest równy 0,4%. Wysoki odsetek rozpoznań zakażenia HCV odnotowano przede wszystkim wśród młodych mężczyzn. Ponad 90% osób zakażonych HCV zostało już skierowanych przez lekarzy rodzinnych pod opiekę specjalisty.
Badaniem w kierunku HCV zostały również objęte osoby z bezpośredniego kontaktu pacjentów z obecnością wirusa HCV, jak i również ci, u których wykryto jedynie przeciwciała anty-HCV. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyniki badań wszystkich dotychczas zbadanych osób z otoczenia były negatywne, co oznacza, że osoby te nie uległy zakażeniu mimo utrzymywania kontaktów z osobą nieświadomą zakażenia HCV. Wynik ten może stanowić istotny argument w przeciwdziałaniu stygmatyzacji osób zakażonych HCV.
Projekt spełnia nie tylko rolę diagnostyczną (zmniejszenie niezdiagnozowanej części populacji), ale również poznawczą w zakresie identyfikacji czynników ryzyka zakażenia HCV w populacji ogólnej w Polsce, a także rolę edukacyjną (podniesienie świadomości na temat dróg szerzenia się HCV, jak i samej choroby, szczególnie w obliczu deklarowanej przez lekarzy niskiej świadomości pacjentów).
Należy podkreślić, że wczesne wykrycie zakażenia HCV może pośrednio przyczynić się do ograniczenia poważnych następstw zdrowotnych (marskość, niewydolność wątroby, pierwotny rak wątroby) poprzez umożliwienie osobie zakażonej podjęcia świadomej decyzji o wyeliminowaniu szkodliwych nawyków (konsumpcja alkoholu, palenie papierosów, nadużywanie leków, niewłaściwa dieta prowadząca do otyłości) i pozostawaniu pod stałą opieką lekarza specjalisty celem monitorowania rozwoju zakażenia HCV, które może przez wiele lat przebiegać bez wyraźnych objawów choroby. Kontakt osoby świadomej zakażenia HCV ze specjalistą umożliwia również wczesne włączenie właściwego leczenia, do którego u wielu niezdiagnozowanych osób z wirusem HCV dochodzi zazwyczaj zbyt późno, tj. gdy manifestują się już objawy wirusowego zapalenia wątroby, a badanie w kierunku HCV ma jedynie potwierdzić diagnozę wzw C. Ponadto osoby świadome zakażenia HCV mogą unikać zachowań przyczyniających się do zakażenia innych osób.
Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie czynników ryzyka zakażenia HCV, uzasadnione może być zachęcanie do tego, by każdy przynajmniej raz w życiu wykonał badanie w kierunku HCV.
Więcej informacji o Projekcie 1 można odnaleźć w zakładce - http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/projekt-1-1
Serdecznie zapraszamy !