SPRAWDŹ CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA ZAKAŻENIA HCV?
SPRAWDŹ CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA ZAKAŻENIA HCV?
Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub z nietypowymi objawami, które mogą przypominać inne choroby – np. osłabienie, gorączka. Z kolei czynniki ryzyka zakażenia HCV są dość powszechne, co powoduje, że dziesiątki tysięcy ludzi są nieświadomie zakażone tym wirusem. W środowiskach eksperckich są prowadzone debaty na temat sposobów dotarcia z badaniami do jak największej grupy osób potencjalnie zakażonych.
Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wykonanie badania w kierunku HCV u osób z grup, w których rozpowszechnienie zakażenia HCV jest wysokie oraz tych, u których zidentyfikowano narażenie lub zachowania sprzyjające zakażeniu HCV.
Polska jest zaliczana do krajów o niskim rozpowszechnieniu zakażeń HCV (poniżej 0,5% osób zakażonych w populacji). Wykazano jednak, że w pewnych grupach rozpowszechnienie zakażenia HCV jest szczególnie wysokie (m.in. użytkownicy narkotyków we wstrzyknięciach, osoby, którym przetaczano krew lub preparaty krwiopochodne przed 1992 r., osoby poddawane licznym zabiegom chirurgicznym).
Zespół Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” jest w trakcie opracowywania szczegółowego kwestionariusza szacującego indywidualne ryzyko zakażenia HCV. Kwestionariusz pozwoli odpowiedzieć Tobie na pytanie czy znajdujesz się w grupie ryzyka zakażenia HCV. Określi również jak wysokie jest to ryzyko. Wynik będzie opatrzony komentarzem naszych ekspertów.
Jeśli uważasz, ze możesz być w grupie ryzyka zakażenia HCV - Już dziś zadaj pytanie naszym ekspertom!
Zapraszamy do odwiedzania oficjalnej strony Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”!!!