Program „Zapobieganie zakażeniom HCV” na konferencji ESCAIDE w Sztokholmie
W dniach 5-7 listopada b.r. w Sztokholmie odbyła się VIII Europejska Konferencja Naukowa na temat Epidemiologii Stosowanej Chorób Zakaźnych – ESCAIDE 2014 (European Scientific Conference on Applied Infectious Diseases Epidemiology).
Konferencja, organizowana pod patronatem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, European Centre for Disease Prevention and Control), zrzesza corocznie grono kilkuset epidemiologów, mikrobiologów, klinicystów oraz ekspertów zdrowia publicznego. Tegoroczna konferencja gościła dotychczas najwyższą liczbę uczestników, tj. 600 osób, reprezentujących 51 kraje świata.
W trakcie sesji plenarnych (7), paralelnych (18) oraz plakatowych (155) omówiono szereg istotnych tematów dla zdrowia publicznego, poczynając od nowo pojawiających się i rozpoznanych zagrożeń zdrowotnych, wynikających m.in. z globalizacji, poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii w dochodzeniu epidemiologicznym, nadzorze oraz zapobieganiu chorobom zakaźnym oraz kończąc na zagadnieniach związanych z komunikacją z mediami oraz decydentami odpowiedzialnymi za kreowanie polityki zdrowotnej. W 2014 r. za najważniejsze wydarzenie, zagrażające zdrowiu publicznemu, uznano epidemię wirusa Eboli w Afryce Zachodniej.
W trakcie konferencji, podczas sesji plakatowej zostały również przedstawione wstępne wyniki Projektu 1 „Usprawnienie diagnostyki HCV, oszacowanie występowania HCV w populacji ogólnej oraz analiza czynników związanych z występowaniem HCV” dotyczące czynników wpływających na ryzyko odmowy udziału w Projekcie. Czynniki podzielono na dwie kategorie, tj. czynniki zależne od placówki POZ (m.in. liczba pracowników, czas poświęcony na realizację Projektu) oraz czynniki indywidualne (m.in. płeć, wiek pacjentów). Wyniki wskazują, że niższy odsetek odmów jest obserwowany w małych, publicznych placówkach POZ, zlokalizowanych na terenach wiejskich. Wyższe ryzyko odmowy obserwuje się natomiast wśród płci męskiej, osób poniżej 45 r.ż. oraz mieszkańców terenów miejskich.
Uczestnictwo w konferencji umożliwiło nie tylko prezentację wyników Projektu, które mogą stanowić cenne źródło w trakcie planowania programów z zakresu zdrowia publicznego dla innych krajów, ale i również wymianę doświadczeń z innymi badaczami, co z kolei może przyczynić się do usprawnienia działań podejmowanych w Projekcie. W kontekście zakażeń HCV, spośród najistotniejszych wniosków należy wymienić, m.in. konieczność wzmocnienia działań mających na celu wykrycie osób zakażonych HCV zgodnie z zasadą – ‘Wykryj i lecz’ (‘Find & Treat’), potrzebę zastosowania nowoczesnych technologii w trakcie wyszukiwania przypadków HCV i ich kontaktów oraz zgłaszania osób zakażonych HCV do systemu nadzoru, co w efekcie nie tylko usprawni cały proces, ale i również przyciągnie uwagę osób młodych, jak i również celowość wykorzystywania różnych wskaźników (m.in. DALY, QALY), umożliwiających oszacowanie obciążenia chorobą oraz finalnie priorytetyzację chorób (rozpowszechnienie zakażeń HCV w populacji oraz poważne następstwa zdrowotne nieleczonego wzw C bez wątpienia wskazują, że jest to istotny problem zdrowia publicznego zasługujący na podjęcie natychmiastowych działań prewencyjnych).
Zapraszamy do odwiedzania oficjalnej strony Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”!!!